Intézetek

Általános és Magyar Nyelvészeti Intézet

Az intézetben folyó kutatások nyelvelméleti és általános nyelvészeti kutatásokra, az általános és magyar fonetika területére, a pszicholingvisztikai, neurolingvisztikai és kognitív tudományi alapkutatásokra fókuszálnak, valamint beszédadatbázisok, illetve a nyelvelsajátítást, anyanyelvi fejlesztést és rehabilitációt támogató módszerek fejlesztésével foglalkoznak.

Bővebben

Történeti Nyelvészeti és Uralisztikai Intézet

Az intézetben folyó kutatások tág értelemben azokat a területeket fedik le, amelyek a magyar nyelv történeti vonatkozásait érintik. Ide tartozik a magyar nyelv története a szűkebb értelemben; a rokon nyelvek szisztematikus vizsgálata; a nyelvi érintkezés és az areális hatások különböző formái, amelyekben a magyar nyelv vagy más uráli nyelvek részt vesznek; a magyar nyelvjárások korszerű vizsgálata.

Bővebben

Nyelvtechnológiai és Alkalmazott Nyelvészeti Intézet

Az intézet feladatai: nyelvtechnológiai kutatások és fejlesztések végzése, nyelvi erőforrások, nyelvtechnológiai infrastruktúrák építése és fenntartása; elektronikus szövegadatbázisok tervezése és összeállítása korpusznyelvészeti kutatások számára; nyelv-, ill. névhasználati kérdések kutatása, nyelvi tanácsadás, nyelvi ismeretterjesztés és tudománykommunikáció, szociopragmatika; a magyarországi és egyéb kisebbségi nyelvek elméleti és gyakorlati kutatása.

Bővebben

Lexikológiai Intézet

Az intézet feladatai: A magyar nyelv nagyszótára elkészítése; az Új magyar etimológiai szótár adatbázisának karbantartása; kutatások a számítógépes lexikográfia területén; a mai és a történeti magyar szókinccsel kapcsolatos lexikológiai kutatások végzése.

Bővebben